Консультації та замовлення продукції:
Eurobud >> Новини >> Пасивні будинки - основні положення
Пасивні будинки - основні положення

Пасивні будинки - основні положення


11.07.2017

Що таке пасивний будинок ?
Стандартна система опалення в Середній Європі - це центральне водяне опалення з використанням радіаторів, трубопроводів і центрального котла, який працює на рідкому паливі або газі. Зазвичай будівлі старого житлового фонду в Середній Європі мають теплове навантаження системи опалення близько 100 Вт/м2 (ват на квадратний метр житлової площі). Це означає, що кожний квадратний метр повинна освітлювати лампа розжарювання потужністю 100 Вт, щоб замінити опалення. Головну ідею пасивного будинку можна коротко пояснити так: тепловтрати будівлі знижуються до такого значення, що окреме опалення зовсім не потрібне.(мал 1)
що таке пасивний будинок ?
Мал.1. Комфортниий мікроклімат без системи опалення.

  1. На прикладі можна показати, що необхідне мінімальне опалення легко досягається за допомогою нагріву припливного повітря. Якщо максимальне необхідне теплове навантаження на систему опалення  будівлі складає менше ніж 10 Вт / м2, то для житлової кімнати буде досить випромінювання двох вищезазначених ламп розжарювання. Необхідне тепло отримують в цьому випадку, нагріваючи припливне повітря системи примусової вентиляції. Якщо нагрів припливного повітря системи вентиляції достатній для будівлі як єдине джерело тепла для системи опалення, то такий будинок називають пасивним будинком, так як воно не потребує активної системи опалення, а також системи кондиціонування.
  1. На мал. 1 і в тексті нижче показані розрахунки, чому і як це функціонує.

Обов'язковою умовою для дотримання якості повітря в житлових приміщеннях є контрольована система вентиляції. При цьому слід уникати рециркуляції повітря. Проте припливне повітря цієї оновленої системи вентиляції можна використовувати для транспортування невеликої кількості тепла (влітку
-холоду). За німецьким промисловим нормам DIN  1946 для однієї людину портібно 30 м3/год свіжого повітря, таким чином, виходить, що при дотриманні умови 30 м2 житлової площі на одну людину необхідно на кожен квадратний метр житлової площі 1 м3/(м2*рік) припливного повітря . Максимальна температура в повітронагрівачі (калорифері) повинна бути менше 50 С, щоб запобігти підгорання пилу. Простий розрахунок з теплоємністю повітря, що дорівнює 0,33 Вт*год/(С*м3), дає в підсумку максимальну теплове навантаження в розмірі 10 Вт/ м2, яка може бути без проблем підведена за допомогою припливного повітря. Цей результат відноситься, втім, до всіх житлових будинків незалежно від клімату. Різниця між тепловтратами і вільним теплом (теплопоступления без обліку витрати тепла на опалення)  обмежена цією зовсім малою величиною. Однак витрати на будівництво значно різняться в залежності від кліматичних умов.

Приклади побудованих об'єктів:
перший "пасивний будинок", м.Дармштад       

Перший пасивний будинок в Німеччині, м.Дармштад, побудований в 1991 р.перше селище пасивних будинків в м.Вісбадені

Перше селище пасивних будинків в м. Вісбадені,  всього 22 таунхауси, побудований в 1997 р.


Забудовники і мешканці задоволені цими будинками. Стандарт пасивного будинку став зразком для подальшого будівництва.

Можна було б досягти низької потреби в теплі за рахунок великого споживання електричної енергії в будівлі і цим збільшити внутрішні джерела тепла. Це легко досягається, якщо б у будинку використовували малоефективні старі побутові електроприлади, лампи розжарювання та всіляку стару техніку. Однак такий підхід не відповідає поставленій меті - створювати мінімальний негативний вплив на навколишнє середовище, а також не відповідає створенню комфортного мікроклімату в літню пору. Навпаки, необхідно, щоб загальне споживання первинної енергії було досить малим, тобто сума всіх витрат на невідновлювані енергоносії, а саме: на опалення, нагрів гарячої води та електричну енергію для побутових потреб.

Пасивний будинок - це будинок, у якого загальний показник споживання первинної енергії * при нормальній експлуатації не перевищує 120 кВт*год/(м2*рік). Цей загальний показник споживання первинної енергії означає, що в пасивному будинку всі побутові комунальні енергетичні навантаження (опалення, гаряча вода, освітлення, приготування їжі, телевізор і т.д.) приведені до мінімальній витраті енергії. Це менше того, що сьогодні в середньому споживається в домашньому господарстві тільки на електричну енергію для побутових приладів і на освітлення.

порівняння показників споживання кінцевої енергіїМал.2. Порівняння показників споживання кінцевої енергії  (WSchVО - Постанова по тепловому захисту (ФРН); SВN 1980 - Шведські будівельні норми 1980 р .; ЕnЕV 2002 Постанова по енергозбереженню 2002). Шведські норми 1991 року приблизно відповідали приписам для будівель з низьким енергоспоживанням ЕnЕУ 2002.


У той час як існуючі на сьогоднішній момент будівлі (побудовані до 1980 р) все ще споживають на опалення приміщень близько 220 кВт*год/(м2*рік), ця величина для нових будівель, побудованих після 1995 року, відповідно до змінених постанов  по тепловому захисту, знизилася майже вдвічі (рис. 4). Додатково близько 28 кВт*год/(м2*рік) необхідно для підігріву гарячої води і 32 кВт*год/(м2*рік) ел. енергії для побутового споживання (без опалення і нагріву гарячої води). У будівлях з низьким енергоспоживанням, які у великому обсязі будувалися в Німеччині з 80-х років, і на які потім буде в обов'язковому порядку поширюватися будівельний стандарт відповідно до Постанови з енергозбереження 2002 г. (ЕnЕУ 2002) для нових будівель, знижується споживання енергії на опалення ще раз на 25 ... 30% до 30 ... 70 кВт*год/(м2*рік). Для пасивного будинку річне енергоспоживання на опалення скорочено до величини менш ніж 15 кВт*год/(м2*рік) - це менше ніж 7% у порівнянні з існуючими старими будівлями. Крім цього в пасивному будинку зменшено також споживання енергії для нагріву гарячої води і енергії для побутових потреб.
Пасивний будинок дозволяє досягти абсолютно мінімальної величини «Необхідного споживання теплової енергії на опалення». Вирішальним є те, що навантаження повинно бути таким незначним, щоб окрема система опалення стала фактично непотрібною: в такому випадку пасивний будинок можна «опалювати» в дуже холодний період завдяки підігріву припливного повітря або за допомогою невеликої кількості додаткових ламп розжарювання.

Критерії для будівництва пасивних будинків
 
1. Питома витрата теплової енергії на опалення пасивного будинку, визначений за допомогою «Пакета проектування пасивного будинку» (РНРР), не повинен перевищувати 15 кВт*год / (м2*рік).

2. Загальне споживання первинної енергії для всіх побутових потреб (опалення, гаряча вода і електрична енергія) неповинно перевищувати 120 кВт*год / (м2*рік).


Крім цього в пасивному будинку повинно бути по-літньому комфортно без використання кондиціонера!
Умови пунктів 1 і 2 для пасивного будинку є достатніми. Не вказано, з яким видом теплоізоляції та з якою системою вентиляції повинно досягатися таке низьке енергоспоживання. Проектування будівлі залишається за авторам проекту. Створення пасивного будинку стає доступнішим у міру покращення якості будівельних виробів і конструкцій.
На сьогоднішній день існує можливість майже кожну нову будівлю будувати за стандартом пасивного будинку.
В наступних статтях описані основні методи пониження тепловитрат:

  • покращена теплоізоляція стандарних будівельних елементів (дах, стіни, підлоги)
  • зменшення теплових мостів за рахунок якісного виконаних робіт по утепленню
  • герметизація оболонки будівлі
  • використання спеціальних вікон для пасивних будинків
  • високоефективна рекуперація тепла з витяжного повітря

 

мітки: пасивний будинок

Схожі матеріали

comments powered by Disqus
Контакти
Центральний офіс:
м.Червоноград,
вул. Промислова, 29
(03249) 4-29-41, (03249) 4-76-70
Замовлення пінопласту:
(067) 673 32 41, (067) 560 60 50
Замовлення покрівлі:
(067) 674 32 60, (067) 560 60 40